Better, Faster, Affordable

Teknoloji

Teknoloji Degerlendirme Süreçleri

Tegsoft sistemlerinde ihtiyaç duyulan her bir yardımcı ürün (veritabanı sistemi, işletim sistemi, Gateway, IP Telefon vb.) tüm olası alternatifleri ile beraber detaylı bir inceleme sürecinden geçirilir. Değerlendirme;

  • anlık performans,
  • kesintisiz performans,
  • uzun süreli çalışmaya uygunluk,
  • kesintisiz çalışmaya uygunluk gibi önemli kriterlerden oluşur.

Tüm alternatifler için AR-GE faaliyetleri yapılır, ürünler Tegsoft sistemlerine adapte edilir ve detaylı testlere tabi tutulur.

Testler ürün cinsine göre saatler veya aylar sürebilir. Laboratuvar ortamındaki test sürecinin sonucunda uygun görülen stabil ürün, test anlaşması yapılmış olan müşterilerde uzun soluklu saha testlerine tabi tutulur. Bu süreçte, müşteriden gelen yorumların yanı sıra teknik ölçüm yapan yazılımların değerleri de dikkate alınarak kullanılacak teknoloji tercihi tamamlanmış olur.

Anlık ve Kesintisiz Yüksek Performans

Değerlendirmeye esas en önemli kriter ürünün anlık ve kesintisiz performans sağlama zorunluluğudur.

Çağrı merkezleri IT ürünlerinden kesintisiz performans talebinde bulunmaktadır. Performansın, koşullara göre değişmez, stabil ve kesintisiz olması aslolandır. Ancak bu talebin başladığı bir an vardır ki o anda performans ihtiyacı sıfırdan başlar. Sistemin bu zaman diliminde verdiği performansa anlık performans denir.

Sistemin ilk performans verdiği an ile saatler sonra verdiği performans eğer stabil, kesintisiz ve dengeli ise ürün sorunsuzdur.

Çağrı merkezi 7/24 çalışsa dahi çağrı yoğunluklarında, Müşteri Temsilcisi ihtiyaçlarında değişimler söz konusu olmaktadır. Kimi zaman ihtiyaç sıfır noktasında iken, kimi zaman diliminde de en üst seviyede olacaktır.

Kesintisiz Çalışma

Tegsoft’un tüm ürün gamı %99.999 kesintisiz çalışma (yılda maksimum 6 dakikalık hizmet kesintisi) esasına  göre tasarlanmıştır.

Tercih edilen tüm ürünlerden hizmetini kesinti olmadan sürdürmesi beklenerek tercih edilir. Örnek olarak,

  • Veri tabanı yönetim sistemi olarak tercih edilen IBM DB2 ürünü yedek alırken dahi kesintiye yol açmamaktadır.
  • İşletim sistemi ürünü olarak tercih edilmiş CentOS Linux işletim sistemi güncelleme, güvenlik düzenlemeleri dahil hiç bir kesintiye yol açmamaktadır.

FXO gatewayler, IP Telefonlar uzun süreler iletişim paketleri incelenerek değerlendirilmektedir.

Yüksek Kullanım Ömrü

Teknoloji tercihlerinde diğer bir önemli husus da tercih edilen ürünün yaşı ve teknolojik ömrüdür.

Eğer gelecek vadeden çok yeni bir ürün ise üretim sorunlarının aşılması, ürün hakkında genel izlenimlerin oluşması için zaman tanınmaktadır. Bu zaman zarfında, üretici firmanın üretim hızı, gücü, finansal gücü değerlendirilir. Tercih edilen ürünler ve teknolojilerden tedarik sıkıntısı olmaması ve kullanım ömrünün uzun yıllar olması beklenir.

CentOS İsletim Sistemi

CentOS Red Hat firmasının dağıtımı olan Red Hat Enterprise Linux (RHEL) kaynak kodları üzerine kurulu ve bu dağıtım ile uyumlu bir Linux dağıtımıdır. Bağımsız bir grup tarafından geliştirilen işletim sisteminin isminin açılımı The Community ENTerprise Operating System biçimindedir.

CentOS veri tabanı ile uyumludur, IPv6 teknolojisi için en ideal platformlardan birisidir. SIP modülleri compile ortamı için ideal ve performanslı bir işletim sistemidir.

Tegsoft ürünlerinde 64-bit CentOS işletim sistemi kullanmaktadır.

IBM DB2

IBM DB2, IBM tarafından geliştirilmiş ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir. Unix başta olmak üzere Linux, IBM i, Z/OS ve Windows sunucularında çalışır. DB2 operasyonel olarak çok kaliteli ve yüksek performans değerleri sunan bir veri tabanı yönetim sistemidir.

Tegsoft ürünlerinde veritabanı yönetim sistemi olarak IBM DB2 kullanmaktadır.

Java EE ve JBOSS

Java EE (Java Enterprise Edition, eski adıyla J2EE), özellikle büyük çaplı projelerin ihtiyaçları için geliştirilmiş Java teknolojilerinin bütününü oluşturduğu çerçevenin ve standardın ismidir. Java EE servislerini sunan yazılımlara Uygulama sunucusu denir.

Tegsoft uygulama sunucusu olarak JBOSS tercih etmiştir.

ZK Ajax

ZK, Java Web Framework ve Ajax konusunda dünyanın en deneyimli firmalarından birisi olan Potix Corporation tarafından üretilmektedir.

Tegsoft, ZK ile 5 yılı aşkın bir süredir sıkı bir iş birlikteliği içerisindedir.

İletişim

Satış desteği için Yetkili İş Ortaklarımız ile görüşebilirsiniz.

Ar-Ge Ofisi:
Merkez Mah. Ayazma Cad. No:37 Kat:7
Papirus Plaza 34410 Kağıthane, İstanbul, Türkiye
Telefon: +90 (212) 321 20 88
Faks: +90 (212) 320 21 87

E-posta: info@tegsoft.com