Solutions by Industry

Tegsoft ürün gamı ile bir çok sektöre yönelik dikey çözümler üretilmiştir. Aşağıdaki erişim listesinden sektörel avantajlarımızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki butona tıklayarak ürün gamı ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

 

Ürün bilgileri

Research Industry

Araştırma sektörü kullanıcılarına Tegsoft ürün gamı bir çok avantaj sağlamaktadır. Avantajların başında anket yapılmak istenen boş EXCEL yüklemesi sonrası cevaplar ile dolu halde sistemden geri alınmasıdır. Eğer gelen aramalar başka bir sistem tarafından karşılanıyor / işleniyor ise Outbound paketi en uygun maliyetli çözüm olacaktır. Gelen arama hatları ve dış aramalar eş zamanlı işlenecek ise Blended paket ihtiyaca en iyi cevap veren ürün olacaktır.

Municipalities

Başkan, Belediye personeli ve benzeri VIP aramalarının önceliklendirilmesi, farklı popup kullanımı, Talep Şikayet yönetimi gibi bir çok avantaj sağlanmaktadır.  Kurum bünyesinde yer alan çağrı merkezi ile ek birimlerin bağlantılarını talep şikayet çok kolay yönetimini sağlamakta iş akışlar oluşturabilmektedir. Tegsoft içersinde yer alan Tegsoft CRM sayesinde kurumu arayan vatandaşların arama geçmişi takip edilebilmekte ve sorunların daha hızlı çözülmesi sağlanmaktadır. Tegsoft çağrı merkezi ürünü Universal (UKBS), Sampaş, Vadi yazılım ve Saysis entegrasyonları ile aramların kolayca yönetilmesini sağlamaktadır.

Information Technologies

Tegsoft ürünü tüm işlemlerinin hazır dökümante edilmiş webservice metodları ile başka yazılımlar ile entegre yapılmasına imkan sağlar. Tüm veriler okunabilir, yazılabilir, oluşan olaylar entegrasyon yöntemleri ile yakalanıp fonksiyonlar tetiklenebilir. Ayrıca bir çok yazılım firması Telekom alt yapıları ile entegrasyon için Tegsoft ürün gamını kullanmaktadır. Gelen aramaların yönetilmesi, alarm durumlarında aramalar yapılması SMS iletilmesi web tabanlı erişilebilir entegrasyon yöntemleri ile kolayca işlenebilmektedir.

Associations and Foundations

Tegsoft içersinde barındığı CRM yardımı ile kurumun tüm iletişim ihtiyacını tek ekrandan karşılamakta ayrıca kurumun üylelik bilgilerini yönetip kolayca duyuru, hatırlatma aramaları ve SMS gönderimleri yapılmasını sağlamaktadır. Ayrıca kar amacı gütmeyen kurumlar için hazırlanmış indirim ve satın alma kolaylıkları da bulunmaktadır.

Outsourcing Call Center

Yüksek kapasite için tasarlanmış olan Tegsoft alt yapısı raporlama, izleme ve yönetme noktasında yetki tabanlı takım bazlı bir mimariye sahiptir. Aynı sistem üzerinde bir çok çağrı merkezi takımı eş zamanlı çalıştırılabilir bir birlerinden bağımsız yetkilendirilmiş ekipler ile yönetilebilir. Ayrıca IBM Power sunucular ile tasarlanmış mimari ile eş zamanlı 1,000 Müşteri temsilcisi sistem üzerinde çalışabilmektir. Entegre webphone sayesinde free-seating özelliğini tam anlamı ile kullanıma sunan Tegsoft çağrı merkezi alt yapısı dış kaynak çağrı merkezleri için önemli bir maliyet avantajı sağlamaktadır.

Energy Industry

Tegsoft çağrı merkezi ve IP santral alt yapısı bir çok üniversite yazılımları ile sorunsuz entegrasyon sağlanmış hem uzaktan eğitim merkezlerinde hemde merkezi santral görevinde çok başarılı bir rol üstlenmiştir. Üniversitelerin yoğun çağrı dönemlerinde geçici müşteri temsilcisi kullanımı, çağrıların farklı dağılım metodijileri ile yönetilmesi eğitim sektöründe yaygın kullanılan özelliklerdir. Ayrıca Tegsoft üniversitelere özel kampaynalar uygulayarak avantajlı satın alma imkanları sağlamaktadır.

Education Industry

Tegsoft alt yapısı EPDK kural ve kaidelerine uyumlu ve değişikliklere en hızlı cevap veren alt yapılardan birisidir. Süreli müşteri temsilcisine aktarma, acil hatlar işletme ve detaylı raporlama gibi özellikleri bu sektörde en çok kullanılan özellikleridir.

Finance Industry

Tegsoft alt yapısı yılda iki defa master card ve visa güvenlik denetlemelerine girmekte ve yeni çıkan tehditlere karşı hızlıca önlem alıp uygulamaktadır. Finans sektöründe yaygın kullanılmasının sebebi ürünün kapasite olarak çok büyük trafikleri işleyebilmesi ve özellik seti ile müşteri memnuniyetini ön plana çıkartacak imkanlar sunmasıdır. Kaçan çağrılara otomatik dönüş, çok kanallı iletişim yönetimi ve özellikle gelişmiş IVR ile finans sektöründe bir çok projede ürün görev almış ve hizmet vermektedir.

Food Industry

Gıda sektöründe fabrikalarda yaygınlaşan Tegsoft alt yapısı entegre toplantı odaları (konferans modülü) ve detaylı raporlar ile fark yaratmaktadır.

Law

Tahsilat üzerine üretilmiş yaygın bir ürün ailesi Tegsoft çağrı merkezi içersinde yer almaktadır. Yasal takip sistemleri entegrasyonları, borçlu aramlarında ulaşılan numaraya öncelik verilmesi, aranna numaranın (caller id) aktif değiştirilerek aranması ve tahmine dayalı arama sistemi ile yüksek kapasite ile tahsilat aramaları adreslenmektedir. Ulaşım oranlarının çok düşük olan verilerde bile yüksek arama kapasitesi sayesinde tahsilat oranı artmaktadır. Sistem ödeme sözü alınmış aramaları tarifelendirilmiş çağrılar ile aramakta dosya infaz olana kadar takibini sağlamaktadır. Takım ve ekip bazlı yetkilendirilebilen sistem ile farklı tahsilat birimleri sistemi eş zamanlı olarak yönetebilmektedirler.

Construction and Real Estate

Dış arama ve gelen aramaların eş zamanlı yönetilebilmesi sayesinde emlak satışında müşterinin ihtiyacına en uygun nitelikte iletişim sağlanmaktadır.

Public

Bir çok finans kurumunda, belediye ve partilerde iletişim ihtiyacı tüm kanallar ile karşılanmakta Talep Şikayet yönetimi ile ihtiyaçlar iş akışı kurgusu ile yönetilmektedir.

Logistics

Media and Publishing

Health and Social Services

Tegsoft alt yapıları sağlık ve sosyal hizmetler sektöründe; randevu sistemleri ile entegrasyon, randevu hatırlatma aramaları, aramaya self-servis IVR hizmeti ile cevap verip randevu verilmesi ve mavi kod gibi bir çok alanda hizmet vermektedir.

Manufacture

Virtual Offices

Tek bir ekrandan kolayca yüzlerce gelen arama rotası, telefon numarası yönetilebilmektedir. Bu sayede sanal ofis firmaları müşterilerine kolayca numara tahsis edebilmekte ve gelen arama sırasında açılan karşılama ekranları ile firma adına hitap edebilmektedir.

Insurance

Sigortacılık sektöründe hoşgeldin aramaları, eksik evrak hatırlatmaları gibi bir çok sektöre özel geliştirme sağlanmış sektörün tüm ihtiyaçları tek bir alt yapıda toplanmıştır.

Telecommunication Industry

Trade, E-Commerce (Sales and Marketing)

Tourism

Sektör Bazlı Referanslarımız

show all
Araştırma
Belediye
Bilişim Teknolojileri
Dernek,Vakıf
Dış Kaynak Çağrı Merkezi
Eğitim
Enerji
Finans
Gıda
Hukuk
İnşaat,Emlak
Kamu
Lojistik
Medya,Yayıncılık
Otomotiv
Sağlık,Sosyal Hizmetler
Sanal Ofis
Sigorta
Telekomünikasyon
Ticaret,E-Ticaret (Satış ve Pazarlama)
Turizm
Üretim